Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2010

Τσάμπιονς Λιγκ 2010-11: πράσινη ξεφτίλα

Τσάμπιονς Λιγκ 2010-11: η χειρότερη εμφάνιση ελληνικής ομάδας σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ είναι γεγονός και φυσικά μόνο ο ψευτοπρέσβης θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο. Έτσι η ΑΕΚ επιτέλους αποβάλλει την ρετσινιά που είχε μέχρι τώρα, για να την πάρει ο πράσινος φίλος της. Και όταν λέμε η χειρότερη εμφάνιση το εννοούμε και μάλιστα με αριθμητικά δεδομένα. Αν κατατάξουμε τους απολογισμούς των ελληνικών ομάδων στους ομίλους μέχρι σήμερα, ο απολογισμός του ΠΑΟ στον όμιλο της περιόδου 2010-11 κατατάσσεται πανηγυρικά τελευταίος. Ακολουθούν παρακάτω λεπτομέρειες για την ομάδα που την... γλέντησε η Ευρώπη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΟ

Τα αρνητικά ρεκόρ του ΠΑΟ στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

Τα στοιχεία αφορούν στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και μόνο για την πρώτη φάση των ομίλων, αφού για ένα διάστημα και η φάση των "16" διεξαγόταν με το σύστημα των ομίλων.

Χειρότερη εμφάνιση ελληνικής ομάδας συνολικά

Αυτή είναι η χειρότερη εμφάνιση ελληνικής ομάδας σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, με τον ΠΑΟ να συγκεντρώνει μόλις 2 βαθμούς και με συνολική διαφορά τερμάτων -11 (2-13). Ο ΠΑΟ έσπασε το αρνητικό ρεκόρ που κατείχε η ΑΕΚ, η οποία το 2003-04 είχε συγκεντρώσει επίσης 2 βαθμούς, αλλά με την διαφορά τερμάτων στο -10. Η ΑΕΚ μάλιστα έχει συγκεντρώσει και άλλη φορά μόνο 2 βαθμούς, την περίοδο 1994-95 και με διαφορά τερμάτων -6, επίδοση που κατατάσσεται ως η τρίτη χειρότερη στην άτυπη αυτή κατάταξη. Ενημερωτικά, η χειρότερη συγκομιδή του Ολυμπιακού είναι οι 3 βαθμοί.

Δεύτερη χειρότερη επίθεση ελληνικής ομάδας

Τα 2 γκολ που σημείωσε ο ΠΑΟ αποτελούν το δεύτερο χειρότερο ρεκόρ επίθεσης ελληνικής ομάδας σε όμιλο. Το απόλυτο αρνητικό ρεκόρ αυτή τη φορά το διατηρεί η ΑΕΚ, η οποία στην περίοδο 2003-04 είχε σημειώσει μόλις 1 γκολ. Στις καθυστερήσεις του τελευταίου αγώνα του ομίλου στην Κοπεγχάγη, ο ΠΑΟ κατάφερε να πετύχει γκολ μειώνοντας σε 3-1 και αποφεύγοντας την ισοφάριση του ρεκόρ της ΑΕΚ. Η επόμενη χειρότερη επίδοση του ΠΑΟ είναι τα 4 γκολ.

Τρίτη φορά τελευταίος σε όμιλο

Αυτή είναι η τρίτη φορά που ο ΠΑΟ τερματίζει τελευταίος σε όμιλο. Οι άλλες δύο ήταν το 1998-99 και το 2005-06.

Πρώτη φορά του ΠΑΟ χωρίς νίκη

Ο ΠΑΟ για πρώτη φορά δεν κατάφερε να πετυχει ούτε μία νίκη σε όμιλο, έχοντας 2 ισοπαλίες και 4 ήττες.

Δεύτερη χειρότερη άμυνα του ΠΑΟ

Τα 13 γκολ που δέχτηκε ο ΠΑΟ αποτελούν το δεύτερο χειρότερο ρεκόρ για τους πράσινους, με πρώτο τα 16 γκολ που δέχτηκαν την περίοδο 2005-06.

Δεύτερη χειρότερη διαφορά τερμάτων ελληνικής ομάδας

Το -11 του ΠΑΟ αποτελεί τη δεύτερη χειρότερη διαφορά τερμάτων ελληνικής ομάδας σε όμιλο. Όμως δεν χρειάζεται να ανησυχεί ο ΠΑΟ που δεν έσπασε το απόλυτο ρεκόρ, αφού και αυτό ανήκει στον ΠΑΟ από την περίοδο 2005-06 με -12. Η τρίτη φορά που ελληνική ομάδα είχε διψήφια αρνητική διαφορά τερμάτων ήταν το -10 της περιόδου 2003-04 και ανήκει φυσικά στην ΑΕΚ, τη μεγάλη αντίπαλο του ΠΑΟ στα αρνητικά ρεκόρ.

Δεύτερη φορά του ΠΑΟ χωρίς νίκη εντός έδρας

Με 1 ισοπαλία και 2 ήττες, ο ΠΑΟ δεν κατάφερε να πετύχει νίκη εντός έδρας για δεύτερη φορά στην ιστορία του σε ομίλους. Η πρώτη ήταν το 2003-04.

Η μοναδική ελληνική ομάδα χωρίς γκολ εντός έδρας

Με το 0-5 στα τέρματα εντός έδρας, ο ΠΑΟ είναι η μοναδική ελληνική ομάδα που δεν κατάφερε να σκοράρει εντός έδρας σε όμιλο. Το προηγούμενο ρεκόρ το κρατούσε η ΑΕΚ (ποια άλλη;) με μόλις 1 γκολ εντός έδρας την περίοδο 2003-04.

Χειρότερη εντός έδρας διαφορά τερμάτων ελληνικής ομάδας

Το -5 στα τέρματα του ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ είναι η χειρότερη εντός έδρας διαφορά τερμάτων ελληνικής ομάδας σε όμιλο.

Χειρότερη εντός έδρας εμφάνιση ελληνικής ομάδας συνολικά

Η εντός έδρας παρουσία του ΠΑΟ με 1 ισοπαλία, 2 ήττες και 0-5 τέρματα (-5 στη διαφορά τερμάτων), αποτελεί τη χειρότερη εντός έδρας συγκομιδή ελληνικής ομάδας σε όμιλο. Το ίδιο ρεκόρ (0-1-2 σε νίκες, ισοπαλίες, ήττες) είχε μία φορά η ΑΕΚ το 1994-95 αλλά με τέρματα 2-5 (-3) και άλλη μία ο Ολυμπιακός το 2006-07 αλλά με τέρμαρα 3-6 (-3).

Χειρότερη άμυνα του ΠΑΟ εντός έδρας

Τα 5 γκολ που δέχτηκε ο ΠΑΟ εντός έδρας αποτελούν αρνητικό ρεκόρ για την ομάδα, με το προηγούμενο ρεκόρ να είναι 4 γκολ.

Δεύτερη χειρότερη άμυνα του ΠΑΟ εκτός έδρας

Τα 8 γκολ που δέχτηκε ο ΠΑΟ εκτός έδρας ισοφαρίζουν την δεύτερη χειρότερη άμυνα της ομάδας σε όμιλο, αφού είχε δεχτεί 8 γκολ και την περίοδο 2003-04. Αξεπέραστο για ελληνική ομάδα είναι το ρεκόρ του ΠΑΟ στη συγκεκριμένη κατηγορία με τα 13 γκολ που δέχτηκε εκτός έδρας την περίοδο 2005-06.

Δεύτερη χειρότερη επίθεση του ΠΑΟ εκτός έδρας

Τα 2 γκολ που πέτυχε ο ΠΑΟ εκτός έδρας ισοφάρισαν τη δεύτερη χειρότερη επίδοση της ομάδας από τις περιόδους 1995-96, 1998-99 και 2000-01. Το ρεκόρ της ομάδας είναι το 1 γκολ που πέτυχε εκτός έδρας την περίοδο 2005-06.

Δεύτερη χειρότερη διαφορά τερμάτων του ΠΑΟ εκτός έδρας

Το -6 στη διαφορά τερμάτων του ΠΑΟ (2-8 τα τέρματα) εκτός έδρας, είναι η δεύτερη χειρότερη επίδοση της ομάδας. Ακατάρριπτο από άλλη ελληνική ομάδα παραμένει το απόλυτο ρεκόρ του ΠΑΟ με εκτός έδρας διαφορά τερμάτων -12 (τέρματα 1-13) από την περίοδο 2005-06.

Λοιπά ρεκόρ του ΠΑΟ σε ομίλους

Ο ΠΑΟ έχει τερματίσει άλλες δύο φορές τελευταίος σε όμιλο, μόνο που η μία ήταν την περίοδο 1991-92 στους προημιτελικούς του τότε Κυπέλλου Πρωταθλητριών και η άλλη το 2000-01 στην φάση των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ. Αντιστοίχως, ο 1991-92 οι πράσινοι δεν κατάφεραν να πετύχουν γκολ εντός έδρας, ενώ το 2000-01 είχαν συγκεντρώσει και πάλι μόλις 2 βαθμούς.