2001-02. Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-2

Α' Εθνική 2001-02
8η αγωνιστική
1/12/2001

Συγκλονιστικό παιχνίδι στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, όπου οι δύο αιώνιοι μοιράζονται τους βαθμούς και επιτρέπουν στην ΑΕΚ να παραμείνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αυξάνοντας παράλληλα την διαφορά της και από τους δύο. Ο Ολυμπιακός κυριαρχεί στο πρώτο ημίχρονο και βρίσκεται να προηγείται με 2-0, με τον Αλεξανδρή στο 26' και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζόρτζεβιτς στο 42'. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός οπισθοχωρεί και δίνει χώρο στον ΠΑΟ, ο οποίος ισοφαρίζει με δύο γκολ του Ολιζαντέμπε στο 71' και στο 77'.

Ο διαιτητής Αγγελάκης τα πάει καλά σε ολόκληρο τον αγώνα, όμως στο 92' αποφασίζει να μην δώσει πέναλτι στον Ολυμπιακό, όταν ο Κυργιάκος τράβηξε μέσα στη μεγάλη περιοχή τον Τζιοβάνι από την φανέλα και τον έριξε κάτω. Με αυτό τον τρόπο ο Αγγελάκης στέρησε τη δυνατότητα από τον Ολυμπιακό να πάρει τη νίκη επί του αιωνίου αντιπάλου, ευνοώντας με ένα μη σφύριγμα ταυτόχρονα τόσο τον ΠΑΟ, όσο και την ΑΕΚ.