2001-02. Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-6

Α' Εθνική 2001-02
9η αγωνιστική
9/12/2001

Επικίνδυνη αποστολή της ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη και το τελικό 2-6 μπορεί να δείχνει μια άνετη επικράτηση του δικεφάλου, αλλά τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά αν δεν έβαζε το χέρι του ο διαιτητής Βασσάρας. Ο Πανιώνιος κάνει το λάθος και προηγείται μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με σκόρερ τον Μάντζιο, κάτι που προφανώς εξοργίζει ακόμα και τον Βασσάρα. Για τον λόγο αυτό ο Βασσάρας καταλογίζει πέτσινο πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ σε μακροβούτι του επελαύνοντα Κωνσταντινίδη στη μεγάλη περιοχή στο 15', σηκώνοντας τη Νέα Σμύρνη στο πόδι από τις διαμαρτυρίες. Η ΑΕΚ ισοφαρίζει σε 1-1 και αφού συνέρχεται από την ψυχρολουσία παίρνει το προβάδισμα με 2-1 στο 42' με τέρμα του μέγα καταδύτη Κωνσταντινίδη.

Ο Ζαγοράκης στο 49' κάνει το 1-3, ο Πανιώνιος στο 56' μένει με 10 παίκτες και κάπου εκεί τελειώνουν όλα. Ο Νικολαϊδης κάνει το 1-4 στο 63', ο μαχητικός Πανιώνιος μειώνει σε 2-4 στο 67' με τον Ιωάννου και το τελικό 2-6 διαμορφώνεται με γκολ του Ζαγοράκη στο 77' και του Φερούζεμ στο 90'. Ο ελεεινός Βασσάρας λοιπόν τιμώρησε τον Πανιώνιο και αντί να αφήσει να εξελιχθεί ένα αμφίρροπο παιχνίδι, έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να αλλάξει ψυχολογία μετά την ψυχρολουσία και αντί να ψάχνει με άγχος την ισοφάριση στο γκολ του πρώτου λεπτού να κάνει περίπατο στο δεύτερο ημίχρονο. Παράλληλα, αύξησε την διαφορά στους 5 βαθμούς από τον Ολυμπιακό και στους 12 από τον ΠΑΟ, που στραβοπάτησαν.